Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde hazırlanan ikinci “Aşevi Yardım Tırı”, deprem bölgesine doğru yola çıktı.

tır3

Bilindiği gibi, Kdz. Ereğli Sivil Toplum Platformu, İnsan Vakfı ve Kdz. Ereğli halkının destekleriyle ilçeden ilk “Aşevi Yardım Tırı” geçtiğimiz Pazar günü Kahramanmaraş’a gitmişti. Tır ile birlikte ilçeden giden 10 kişilik ekip, burada yaklaşık 2 bin 500 kişinin kaldığı çadır kente yakın bir yerde kurulan “Kdz. Ereğli Aşevi”nde, depremzedelere 3 öğün yemek vermeye başlamıştı.

tır5

İlk tırın gönderilmesinin ardından çalışmalarını sürdüren Kdz. Ereğli Sivil Toplum Platformu ve İnsan Vakfı, yine ilçedeki hayırseverlerin de katkılarıyla toplanan insani yardım malzemeleriyle bugün ikinci tırı da doldurarak deprem bölgesine gönderdi. “Kdz. Ereğli Aşevi Yardım Tırı’nın ikincisi, gece geç saatlerde, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinesinde, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Avşar Kampüsü'ne doğru yola çıktı.

tır2

İçerisinde ekmek, su, un, sıvı yağ, patates, sebze, meyve, kuru bakliyat, çay, şeker, yemek kazanı, meyve suyu, soğuk çay, süt, bebek bisküvisi, bebek bezi, ıslak mendil, bot, oyuncak, tek kullanımlık tabak ve kaşık, soba, elektrikli ısıtıcı, yorgan, battaniye, okuma kitabı, boyama defteri, tekerlekli sandalye ve odun gibi onlarca çeşit malzeme bulunan tırın yükleme işlemi de ilçede esnaflık yapan kişiler ve gönüllüler tarafından yapıldı. Yükleme işleminin ardından “Kdz. Ereğli Aşevi Yardım Tırı”, dualar ve kazasız-belasız bir yolculuk temennileriyle ilçeden ayrıldı.

tır4

Öte yandan, bugün sabah saatlerinde ilçeden 10 kişilik bir ekip de Kahramanmaraş’a gidecek ve orada açılan “Kdz. Ereğli Aşevi”nde 1 haftadır gönüllü olarak çalışan ekipten görevi devralacak.

Editör: Haber Merkezi