Liselere Giriş Sınavı’nın (LGS) sonuçlarının açıklanmasının ardından, sınavda 500 tam puan alan öğrencilerin sayısı da belli oldu. 1 milyon 30 binin üzerinde öğrencinin girdiği sınavda, 562 öğrenci 500 tam puan aldı. 562 öğrenci arasına giren Ezgi Tekin de Karadeniz Ereğli’nin gururu oldu. Ortaöğrenimini babasının görev yeri olan Konya ilinde bulunan bir kolejde tamamlayan Tekin, lise eğitimini de yine aynı kolejin lisesinde alacak.

LGS sonuçlarının açıklanmasının ardından ailesi ile birlikte memleketi Karadeniz Ereğli’ye tatile gelen Ezgi Tekin, sınava hazırlık süreci ve gelecek hedeflerine yönelik açıklamalarda bulundu.
Sınavdan 500 tam puan almanın gururunu yaşadığını ifade eden Tekin, şunları söyledi:
“3 yaşıma kadar Zonguldak’ta yaşadım, şu an Konya’da yaşıyorum. Konya’da bir kolejde okuyordum, lise eğitimime de aynı okulda devam edeceğim.
Sınavda, denemeler çok önemliydi. Bol bol deneme testi çözmek ve deneme sınavlarına girmek çok önemliydi. Dersleri güzel bir şekilde dinleyip, ödevleri yaptıktan sonra çok fazla bir çalışmaya gerek yok. Etüde gitmedim, sadece okulda ve evde çalışarak sınava hazırlandım. Psikiyatris veya Mühendis olmak istiyorum, ilerleyen zamanlarda ikisinden birini seçeceğim. Psikoloji ile ilgilendiğim, Mühendisliği de eğlenceli bulduğum için bu iki alandan birinde ilerlemek istiyorum.”

Ezgi Tekin’in babası Mustafa Tekin ise kızının başarısıyla ilgili şunları kaydetti:
“Biz Konya’da yaşıyoruz ama benim çocukluğum Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Cemaller Köyü’nde geçti. Öğretmen olarak Konya’da görev yapıyorum.
Sene başından beri Ezgi’yi çok fazla sıkmamaya özen gösterdik. Okulun verdiği testlerin dışına fazla çıkmadık. Çok fazla da gevşek bırakmadık. İlk başlarda derslerini ihmal ettiği zamanlar oldu, ikaz ettik, uyardık. LGS süresince moral ve motivasyon çok önemli. Elimizden geldiğince çocuğumuzun moralini yüksek tutmaya çalıştık. Fazla gevşemesine de müsaade etmedik. Cep telefonu, sosyal medya gibi alanlardan uzak tutmaya çalıştık. Biz ailesi olarak, meslek seçimini tamamen Ezgi’ye bırakıyoruz. Bir baba ve öğretmen olarak, çocuğun istemediği bir mesleği yapacak olmasının ileride sıkıntılar doğurabileceğini düşünüyorum. Şu an anladığım kadarıyla bir karar aşamasında. İleride kararını verecektir. Sevdiği meslekler nelerse, hedefi neyse o yönde gitmesinde fayda var diye düşünüyorum. Biz baskı yaparsak güzel olmaz, sevmediği mesleği yapmış olur. Daha önümüzde lise var, inşallah en iyi kararı verecektir. Ezgi, Konya’da özel okuldaydı, kolejdeydi. Sınav sonuçları açıklandıktan sonra Ezgi’nin lise eğitimi için Konya’daki diğer okullardan arayanlar oldu ama arkadaş ve öğretmen ortamının yanı sıra okuduğu okul Konya’nın en iyi liselerinden biri olduğu için aynı lise ile devam etmeye karar verdik. Aynı okulun Fen Lisesine devam edecek, kaydını yaptırdık. Ezgi’nin başarısını sosyal medyada paylaşmıştık, tebrik edenler, telefonla arayanlar, mesaj atanlar oldu. Hepsinden Allah razı olsun.”
Baba Tekin, Kurban Bayramı için geldikleri Ereğli’den bayramdan sonra ayrılacaklarını da sözlerine ekledi. 

ezgi2

Editör: Haber Merkezi