Zonguldak’ta 1960 yılında terzilik mesleğine başlayan 2 çocuk babası 78 yaşındaki Cahit Köktürk, terzilik mesleğinin bitme noktasına gelmesine rağmen mesleğini ayakta tutmaya çalışıyor. 53 yıldır aynı dükkanda çalışan ve dünyanın her yerine elbise diken Köktürk, şuana kadar onlarca çırak yetiştirdi.

‘53 yıldır aynı dükkanda çalışıyorum’
Cahit Köktürk, 1960 yılında terzilik mesleğine başladığını söyleyerek, “Ortaokulda okumadık, sınıf geçemedik. Ondan sonra rahmetli dedem 1960 senesinde beni terziliğe verdi. Ustamın yanında 4-5 sene çalıştım. Ondan sonra ayrıldım. Buranın en iyi terzisi kim dedim. Onlarda Terzi Cemil Zırtıloğlu dediler. Ondan sonra onun yanında çalışmaya başladım. 5-6 sene çalıştım. Oradan askere gittim. 2 sene tekrar çalıştım. 1970’te bu dükkanı açtım. 53 yıldır bu dükkandayım” dedi.

‘Dünyanın her tarafına elbise diktim’
Dünyanın her tarafına elbise diktiğini ifade eden Köktürk, “Dünyanın her tarafına elbiseler diktim. Zamanında 5-6 kalfa çalıştırdım. Çok iş vardı zamanında, şimdi 15 senedir yalnız çalışıyorum. Hobi olarak yapıyorum. 2018 yılında da ilin ahisi seçildim“.

Terzi Cahit Köktürk, konfeksiyonların mesleği bitirdiğini söyleyerek “Zamanında 7-8 kalfa çalıştırdım. Kalfaların, eşimin, babamın ve kendi sigortamı ödedim. Şimdi kalfa yetişmiyor, çünkü konfeksiyon ağır basıyor. Çocuklar da okuyor. Zaman da fazla alıyor. 10 sene çıraklık kalfalığım var. 10 sene çalıştıktan sonra dükkan açtım. Şimdi vatandaş hemen işim olsun istiyor. 10 adam yetiştirdim” diye konuştu.

terzi2

Editör: Haber Merkezi