18 Haziran Kdz. Ereğli’nin kurtuluşunun 103’üncü yılı düzenlenen resmi törenle kutlandı. Belediye Başkanvekili Osman Yeniköy, törende yaptığı konuşmada; ülke gündeminde yer alan  “100. yılda 100 il ve 1000 ilçe” konusu ile ilgili düşüncelerini de paylaşarak; “nüfus yoğunluğu, sosyal ve kültürel zenginliği gibi bir çok nedenden ötürü ilçemize Kdz. Ereğli'nin il olmayı en fazla hak eden yerlerden birisi olduğunu tekrar ediyor, tüm siyasi partilerimizle, mecliste bulunan vekillerimizle, oda başkanlarımızla ve STK larımızla birlikte, her türlü mücadeleyi vereceğimize söz veriyoruz.”dedi. 

Kurtuluş Savaşı’nda, Fransız işgaline karşı yürütülen mücadele sonunda düşman işgalinden kurtulan ilk ilçe olan Kdz. Ereğli, kurtuluşunun 103’üncü yılını resmi törenle kutladı. 

Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törende ilk olarak; Kaymakam Mehmet Yapıcı, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Niyazi Uğur ve Belediye Başkanvekili Osman Yeniköy tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu gerçekleştirildi.  Ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. 

"KDZ. EREĞLİ’NİN YİĞİT EVLATLARINA MİNNET DUYUYORUZ"
Törende günün anlam ve önemine ilişkin konuşan Belediye Başkanvekili Osman Yeniköy, şunları söyledi:
"Bugün Karadeniz Ereğli’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 103’üncü yıldönümünü kutlamanın gururunu yaşıyoruz.  Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının başlattığı kurtuluş mücadelesi, yurdun her yer yanında bağımsızlık savaşının ateşini yakmış;  Zonguldak’ın, Fransızların işgali altına girdiği, bölgede stratejik öneme sahip Ereğli’mizin, Fransızların hedefi haline geldiği bir dönemde Müdafaa-i Hukuk Cemiyetleri Anadolu’muzda, Karadeniz’de ışık olmuştur.  103 yıl önce, vatan topraklarımızı düşman işgalinden kurtarmak için Karadeniz Ereğli'nin yiğit evlatları, büyük bir mücadele vererek kahramanca savaşmışlar. Onların azim ve kararlılığı, gösterdikleri cesaret ve fedakârlıkla elde ettikleri bu kutsal vatan topraklarına sahip çıkıyor, kendilerine minnet duyuyoruz.

ONLAR BİZLER İÇİN YOL GÖSTERİCİ OLDU
Rüştiye öğretmeni Nimet Hoca, dönemin Belediye Başkanı Akmanoğlu Raşit gibi önemli isimler, milli şuur içindeki ailelerle bir araya gelerek kısa süre içinde Ereğli’de Müdafaa-ı Hukuk cemiyetinin kurulmasını sağlamışlardır. Onların mücadelesi bizler için yol gösterici olmuştur. 
Bu anlamlı günde Ankara Hükümetinin temsilcisi olarak bizzat bölgeye gelerek mücadelede öncülük yapan, Müdafa-i Hukuk cemiyetinin kurulmasında rol oynayan Ereğli Kaymakamı ve Zonguldak’ın ilk milletvekili Tunalı Hilmi Beyi de saygıyla anıyorum. 
Bugün bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve yol arkadaşlarını, bu uğurda mücadele eden Karadeniz Ereğli’nin kurtuluşunda öncü rolü oynayan ve direnişi örgütleyen bütün kahramanları, bu vatan için canını ortaya koyan bütün şehitlerimizi, gazilerimizi rahmetle, minnetle, saygıyla anıyorum.  Karadeniz Ereğli’nin kurtuluşunun 103’üncü yılı kutlu olsun.

KDZ. EREĞLİ İL OLMAYI EN FAZLA HAK EDEN YERLERDEN BİRİ
Ayrıca Cumhuriyetin 100. Yılı nedeniyle son günlerde tüm ülkemiz de dillendirilen “100. Yılda 100 il ve 1000 ilçe” konusu ile ilgili, nüfus yoğunluğu, sosyal ve kültürel zenginliği gibi bir çok nedenden ötürü ilçemize Kdz. Ereğli'nin il olmayı en fazla hak eden yerlerden birisi olduğunu tekrar ediyor, tüm siyasi partilerimizle, mecliste bulunan vekillerimizle, oda başkanlarımızla ve STK larımızla birlikte, her türlü mücadeleyi vereceğimize söz veriyoruz.
Son olarak, düşman işgalinden kurtuluşumuzun 103. yılında, Alemdar Gemimize İstiklal Madalyasının büyük bir gururla verilmesi talebimizi yeniliyor, Hepinize saygılarımı sunuyorum."

Daha sonra Ereğli Lisesi 11’inci sınıf öğrencilerinden Dilara Ayhan şiir okudu. Tören Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları Ekibi’nin gösterileri ile son buldu. 
Törenin ardından protokol üyeleri Şehitler Anıtı ile Kurtuluş Mücadelesi Kahramanlarının Anıtı’na karanfil bıraktı. 

AK Parti Zonguldak Milletvekili Saffet Bozkurt’un da katılım sağladığı törende Erdemir Genel Müdürü Niyazi Aşkın Peker, siyasi parti ilçe başkanları ve yöneticileri, askeri erkan, STK temsilcileri, kurum ve kuruluşların amirleri ve halk yer aldı.

ereğlininkurtuluşu2

ereğlikurtuluş3