Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM), batı kesimler başta olmak üzere birçok bölge için kuvvetli yağış ve fırtına uyarısında bulundu. Normallerin üzerinde seyreden sıcaklıklar da 12 Mart Pazar günü hissedilir derecelerde azalacak. Yüksek kesimlerde karla karışık yağmur bekleniyor. Kuvvetli lodos sebebiyle, yatmadan önce baca kaynaklı zehirlenmelere karşı sobaların mutlaka tamamen söndürülmesi gerekiyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve AFAD’dan yapılan uyarıda hafta sonuna dikkat çekildi. Batı bölgelerden itibaren, su baskını ve sel kapasitesinde yağışlar ve saatteki hızı 50 – 80 km/sa ulaşacak Lodos bekleniyor. Lodos fırtınası 11 Mart Cumartesi akşam saatlerinde etkisini yitirmeye başlasa da yağışlar 12 Mart Pazar günü etki alanını genişletecek. Sıcaklıklar, pazardan itibaren hissedilir derecelerde azalarak, ortalamalara ve yer yer biraz altına gerileyecek. 

pazar

FIRTINA, SEL, YILDIRIM, DOLU…
Yapılan uyarının detayları şu şekilde;
“Rüzgârın; Marmara Bölgesi, Ege Bölgesi ve Akdeniz Bölgesi'nde Cumartesi; Doğu Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz Bölgesi ve Doğu Anadolu'nun kuzeyinde Cumartesi ve Pazar günleri güney (Lodos) yönlerden fırtına (50-70 km/saat), hamleli kuvvetli fırtına (70-90 km/saat), yüksek kesimlerde hamleli tam fırtına (90-100 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor. Ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, ulaşımda aksamalar, soba ve doğalgaz kaynaklı baca zehirlenmeleri gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Batı kesimlerde beklenen sağanak ve gök gürültülü yağışların, Cumartesi ve Pazar günleri Marmara, Ege, İç Anadolu'nun kuzeybatısı (Eskişehir, Ankara, Çankırı) ve Batı Karadeniz'de yerel olarak kuvvetli (21-50 kg/m2), Edremit Körfezi (Çanakkale'nin Ayvacık, Balıkesir'in Edremit, Havran, Burhaniye, Gömeç ve Ayvalık) ile İzmir'in kuzeyinde (Dikili, Bergama, Kınık) çok kuvvetli (51-100 kg/m2) olacağı tahmin ediliyor. Ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, ulaşımda aksamalar ve fırtınaya karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.”

Editör: Haber Merkezi