Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde her gün yaşanan trafik sıkışıklığı, özel araç sürücülerinin yanı sıra toplu taşıma yapan sürücüleri de olumsuz etkiliyor. Sürücüler, ilçe girişinde ve merkezinde her gün artan nüfus ve araç yoğunluğu nedeniyle içinden çıkılmaz hale gelen trafik sorununun çözülmesini bekliyor. 
Ereğli’nin en büyük problemlerinden biri olan trafik yoğunluğu halâ çözümlenmeyi beklerken, artan nüfus ve araç sayısı ile birlikte sorun daha da büyüyor. 

trafik-1
Yolların eski ve dar olmasının yanı sıra geçmişten gelen şehir planlamasındaki eksiklikler, günden güne ilçe merkezinde araç kullanmayı zorlaştırıyor. Özellikle çarşı merkezinde çok sayıda yaya geçidinin olması ve vatandaşların sık yaya geçidini kullanması sebebiyle trafik çok kez durmak zorunda kalıyor.
Bazı vatandaşların çarşı merkezindeki bankamatik yakınındaki ışıkları kullanması trafiği durdururken, bazı vatandaşların ise kırmızı ışığın yanmasına rağmen yaya geçidinden geçmeleri zor akan trafiğin çoğu zaman durmasına ve kilitlenmesine neden oluyor. Yaşanan bu tıkanmalar Erdemir Caddesi’ne yansırken, caddede son yıllarda artan hareketlik nedeniyle çift sıra parklanmalar ve maddi hasarlı kazalar trafiğin çoğu zaman kitlenmesine neden oluyor. Buna bağlı olarak Devrek yol ayrımındaki kavşağın yetersiz oluşu, kavşak yakınlarındaki mağazaların ve tali yolların aktif kullanılması, özellikle vatandaşların izinli olduğu günlerde ya da okul ve iş çıkışlarında Ereğli’de trafiği sürücüler için kabusa çeviriyor. Bildirilen vakaya en kısa sürede ulaşmak isteyen sağlık ekipleri ise uzun dakikalar kavşakta mahsur kalıyor. Trafik polisi ekipleri ise mesailerinin büyük bir kısmını trafikte yaşanan sorunlara ayırmak zorunda kalıyor.
Bu sorunlara en yakından şahit olan Kdz. Ereğli Çilek Özel Halk Otobüsü çalışanı, trafikte her gün yaşadığı sorunları ve sorunların çözümü için yapılabilecekleri anlattı. 
Birçok probleme dikkat çeken sürücü, özellikle sivil araçların halk otobüsü şoförlerinin park yerlerine girmelerinden dolayı yolcularını yolda indirmek zorunda kaldıklarını söyledi. 
Sürücü, böyle yaparak hem yolcuların canını tehlikeye atmak zorunda kaldıklarını hem de trafiğin durmasına neden olduklarını söyledi.

trafik2-1

“DURAKLARI KULLANAMIYORUZ”
Araç sürücü, ayrıca ilçede birçok trafik sorunu olduğunu söyleyerek şu çözümleri sundu:
"Erdemir Caddesi güzergâhında normal günde, kalabalık günde hiçbir şekilde durakları kullanamıyoruz. Biz de yolun ortasında durmak zorunda kalıyoruz. Hatip sokaktan inen yolu kapatacaklar. Orayı tek yön yapacaklar. Erdemir Caddesi’nde bu sıkışıklığın en büyük sebebi Hatip Sokağa giren-çıkan sürücülerin birbirine saygıları olmaması. Biz yolcumuzu yolun ortasında indirmek zorunda kalınca kötü oluyoruz. Ben kendi adıma konuşuyorum. Durak boş oldu da ben mi girmedim? Bizde de var çürük elma. Sen şehrin göbeğine hastane yaparsan olacağı budur.

Anne Çalık, hayata gözlerini yumdu Anne Çalık, hayata gözlerini yumdu

trafik3-1

1990 MODEL YOL İLE 2023 YILINI GÖTÜREMEZSİN
Hepsi için konuşmuyorum. Mesela park alanı dolu, otoparkçılar 2. sıraya rezerv araba alıyorlar. Belediye de bunun farkındadır umarım. Yapı Kredi’nin, Öncü Döner’in önünün çift sıra araç olmasının en büyük sebeplerinden biri otoparkçılardır. Bazı araç sahipleri, cebin girişine aracını çekiyor. Şimdi yolcuyu ben oradan nasıl alacağım. Tamam, sende yolcu indiriyorsun, sadece bana özel değil, sivil araç da yolcu indiriyor ama cebin en ilerisine aracını çek. Erdemir Caddesi’nde 2 poğaça, 2 börek alacaklar diye buradaki cebi dolduruyorlar, biz mecburen yolun ortasında indirmek zorunda kalıyoruz. 1990 model yol ile 2023 yılını götüremezsin. Hangi sabır kalacak sende, hangi anlayış, hangi saygı kalacak?

trafik4-1

YOLU YAPAMIYORSUN, BARİ DURAKLARI BELİRLE
Benim güzergâh değiştirme şansım yok ama ben bu sivil araçları anlamıyorum. Millet seviyor Erdemir Caddesi’nde gitmeyi, sağa sola bakmayı. Karga Mahallesi’nde, Kestaneci piknik alanına kadar tam 37 tane durak var. Kilometre olarak 1,7 kilometre. Allah’tan reva mı? Hani düz yer olsa tamam diyeyim. Yolu yapamıyorsun, bari durakları belirle. En az 250 metre mesafe olsun. Ben öğrenci servisi değilim, milleti kapısının önünde indirmek zorunda değilim. Kavaklık durağında, 2. Köprü durağında cep yok. Ben yolun ortasına çekip durduracağım. Birinci köprüyü cep yok diye iptal ettin. Ne yapalım şimdi milleti Göçmenler durağında mı indirelim?

trafik5

YAYALAR İÇİN ALT GEÇİT YAPSINLAR
Bu yolun yoğunluk saatleri içinde Ereylin AVM’nin oradan çıkışı, Koton mağazanın oradan girişi kapatılması gerekiyor. Çünkü bir sürü alternatif gidecek yer var. Yayalar kontrolsüz şekilde geçiyor. Bizim milletimiz tembel millet, üst geçit yapılsa oraya çıkmaya üşeniyor. Burası için, Erdemir Caddesi, çarşıdaki İş Bankası için alt geçit yapsınlar. Alt geçitten yaya geçidini versinler. Kimsenin canı yanmasın. Burada yaya geçidi mi var? Ben niye yayaya yol vereyim?

DEVREK YOL AYRIMI TAM BİR KİLİT
En büyük sorun bu petrolden tersten çıkış yapanlar. Zonguldak’tan gelen trafiği üstten verip öbür taraftan atlatması gerekiyor. İki ayak da buraya koysun atsın öbür tarafa. En azından Devrek yol ayrımı kavşağı sıkışmaz. Bağlık Kapı kapanacak, Gülüç Kapıdan çıkış verilecek dediler. Bekliyoruz ne zaman olacak diye? Saat 17.30’da gör burayı, tam bir kilit olacak. Fabrikada çalışan tüm personel kendi aracı ile çıkıyor ve önceliği hep kendilerinde görüyorlar. Yol hakkı benim, o yol vermek zorundaysa hiçbir şekilde durmuyor.

trafik6

POLİS ARKADAŞLARA DA YAZIK
Trafik konusunda bize yazık olduğu kadar, bu işle ilgilenen devlet görevlileri polis arkadaşlara da yazık oluyor. Özellikle Devrek yol ayrımı için söylüyorum, bir de Carrefour’daki kavşak için söylüyorum. Sürücü Belen istikametine gidecek, sol tarafı bir kapatıyor, kavşağın sadece sol tarafını dolduruyorlar. Sanki kavşağın sağından gitseler Belen yoluna girmeyecekler." dedi.