Anne adayları, hamilelik süreci boyunca birtakım testlerden geçirilir. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından yapılan Nipt testi gibi testlerle sağlıklı bir şekilde çocukları dünyaya getirebilirsiniz.

Bebeğinizin Trizomi riskine göre yapılan testler devlet ve özel hastanelerde yapılmaktadır. Trizomi testi bebeğinizin Trizomi 21, Trizomi 18 veya Trizomi 13 olup olmadığına bakar. Anne karnındaki bebeğin kromozom anomalilerini Nipt testi ile görüntüleriz. Bu test Türkiye’de de başarılı şekilde uygulanır.

Nipt Testi Nedir?

NİPT gebeliğin 10.haftasından başlayarak belirli genetik durumları tarama desteği veren testlerden bir tanesidir. Gebeliğin 10.haftasından başlayarak nipt testi belirli genetik durumları tarama imkanı sunar. Güvenilirliği yüksek, kolay ve hızlı bir tarama testidir.

Nipt Testi Nasıl Yapılır?

Annenin kolundan açılacak damar yolu sayesinde alınan kan örneği, özel tüplere alınır. Daha sonra laboratuarlara gönderilir. Kan örneği laboratuar ortamında uzmanlar tarafından teknolojik ekipmanlar ile incelenir.

Nipt Testi Ne Zaman Uygulanır?

Bebeğin gelişimi göz önünde bulundurularak test doğru zamanda uygulanmalıdır. Bu test en erken gebeliğin 10. haftasında yapılabilir. Basit bir test olan Nipt testi hem anne hem de anne karnındaki bebeğin sağlığı açısından da sağlık sorununa neden olmaz.

Alerji Testi Nedir?

Alerji deri testinde nelere alerjilere neden olan maddeler incelenir. Alerji deri testlerinde prick ve intradermal testte birçok ürüne özel uygulama yapılır.

Mutlaka İzlemeniz Gereken 5 Unutulmaz Film Mutlaka İzlemeniz Gereken 5 Unutulmaz Film

Alerji Testi Nasıl Yapılır?

Prick testi sırasında, deriye alerjen sıvı dökülür. Daha sonra özel iğnelerle alerjen deriye enjekte edilir. En çok alerjiye neden olan maddeler kolayca belirlenir. Merkezde yapılacak alerji testi fiyatları teste göre değişebilir. Alerjen enfekte edildikten sonra 10-15 dakika beklenir ve sonuçlara bakılır.

Alerji Çeşitleri Nelerdir?

Alerji sınıflandırması genel olarak etken alerjik maddeye göre yapılır. En çok görülen alerji çeşitleri şunlardır;

  • Alerjik nezle veya alerjik rinit
  • Göz nezlesi ya da alerjik konjiktivit
  • Böcek alerjisi
  • Alerjik astım
  • Ürtiker (Kurdeşen)
  • İlaç alerjisi
  • Arı alerjisi
  • Gıda alerjisi
  • Egzama
  • Atopik Dermatit

Vücutta reaksiyona neden olan alerjenlerin durumu uzman doktorlar tarafından incelenir.

Alerji Teşhisi Nasıl Konur?

Kandan yapılan alerji testleri arasında spesifik IeE antikor testi bulunur. Bu test, kişide belirli bir alerjene ya da maddeye karşı alerji belirtileri gözlemler. Tanı sonrasında alerji testi fiyatları belirlenir. Kan testlerinden olan biri olan RAST testi ise kişide daha detaylı alerji incelemeyi yapar.

Alerji Testi Fiyatları

Alerji testi ücretleri, yapılan alerji testinin çeşidine ve test yaptırdığın kuruma göre değişebilir.  Alerji testi fiyatının değişiklik göstermesinin sebebi yapılacak olan test panelinin sayısıdır. önce Etken yapılacak panel içerisinde bulunan alerjen sayısı üzerinden alerji testi fiyatları hesaplanır. Alerjen etken sayısı ve alerji testi yapılacak merkezin kullanmış olduğu teknoloji de fiyatları değiştirmektedir.

Sperm Testi Nedir?

Çocuk sahibi olamayan çiftlerde belirli testlerin uygulanması gerekir. Merkezleri ziyaret ederek sperm testi fiyatları hakkında bigi edinebilirsiniz. Erkeklerde spermiogram testi bakılması gerekli tedaviye başlanması için son derece önemlidir.

Sperm Testi Nasıl Verilir?

Cinsel perhiz uygulamış olan erkek, sperm testi için bir odaya alınır. Steril kaba meninin konmasının ardından kap incelenmesi için hızla laboratuvara gönderilir.

Sperm Testi Yorumlar

Sperm erkek üreme hücresi olan spermin sağlık durumunu ve yumurtayı dölleyebilme kabiliyetine bakar. Erkekte sperm testi fiyatları infertilite değerlendirmesinde belirlenir. Erkekte sperm testi, sperme ve semene dair özelliklere dikkatle bakılır. Erkekler tarafından yapılan yorumlara göre bu test son derece kolay bir şekilde tamamlanır.

Sperm Testi Sonucu

Sperm konsantrasyonunun mililitre başına 15 milyondan fazla ve Ph oranı 7.2 ile 8.0 aralığında olması gerekir. Bu pozitif oranı belirler.

Sperm Testi Neden Yapılır?

Sperm analizi düzenli cinsel ilişkiye rağmen çocuk sahibi olamayan çiftler için uygulanır. Uygulama ile spermlerin durumu öğrebilir.

Sperm Testi Fiyatları

Sperm testi fiyatı özel laboratuvarlarda yapılmaktadır. Günümüzde sperm testi fiyatları testin verileceği laboratuvar sperm testinin çalışılan yöntemine göre değişiklik gösterebilir.

Editör: Bayram Tomakin