Erken teşhis hayat kurtarır Erken teşhis hayat kurtarır

Düzce Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz, ‘14 Mart Dünya Böbrek Günü’ dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Yılmaz, kronik böbrek hastalığının dünyada ve ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu belirterek; böbrek hastalığının erken tespit edilmesi durumunda sıklıkla önlenebilir veya ilerlemesi geciktirilebilir bir hastalık olduğunu, ancak hastalığın farkındalığının düşük olmasının erken dönemde tespit edilmesine imkan vermediğini, bireylerin hastalığının farkında olmaması nedeni ile son dönem böbrek yetmezliğinin geliştiğini ve kişinin yaşam kalitesinin bozulduğunu aktardı.

Çocuklarda da görülebilir
Yasin Yılmaz, açıklamasına şöyle devam etti:

"Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da böbrek hastalığının olabileceği unutulmamalıdır. Sık idrara çıkma, idrar yaparken zorlanma ve yanma, damla damla idrar yapma, kırmızı kahverengi renkte idrar yapma ve tuvalete yetişememe gibi şikayetlerde mutlaka hekime başvurulmalıdır. Böbrek sağlığı konusunda ülke genelinde toplum bilincini arttırmak, kronik böbrek hastalığında erken tanının önemini vurgulamak ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla her yıl düzenli olarak sağlık personeline yönelik hizmet içi eğitimler ve halka yönelik bilgilendirme programları yürütülüyor. Geri dönüşsüz sonuçları ve artan görülme sıklığı sebebiyle kronik böbrek hastalığına dikkat çekmek, toplumsal bilgi düzeyini ve farkındalığı artırmak için her yıl mart ayının ikinci Perşembe’si ‘Dünya Böbrek Günü’ olarak ilan edilmiştir. Bu fikirle 2024 yılının teması 'böbrek sağlığı için optimal ilaç uygulamalarına ve sağlık bakımına eşit erişim' olarak belirlenmiştir.”

Hastalığın zamanında fark edilmesinde önlenebilen veya en azından geciktirile bilen bir hastalık olduğunu işaret eden Yılmaz, kronik böbrek hastalığından korunmak için ise şunları sıraladı;

“Düzenli olarak egzersiz yapılmalı. Sağlıklı beslenilmeli. Vücut ağırlığının korunması gerekir. Tuzun azaltılması, gün içinde yeterli sıvı alınması, sigara içilmemesi ve ağrı kesici ilaçlardan kaçınılması gerekir. Kan basıncınızı ve kan şekerinizi düzenli olarak ölçülmesini, ilaçlarınızı hekiminize danışarak ve önerilen şekilde kullanın ve son olarak risk grubunda iseniz böbreklerinizi düzenli olarak kontrol ettirmeniz gerekir.”

Editör: Haber Merkezi