Türkiye genelinde olduğu gibi Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde de Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekilleri seçimleri için oy verme işlemleri saat 08.00 itibarıyla başladı.

Sabah erken saatte oy verme yerlerine gelen kamu görevlisi sandık kurulu başkanı ve siyasi parti temsilcilerinden oluşan üyeler, görev dağılımı ve gerekli kontrollerin ardından saat 08.00 itibarı ile seçmenleri kabul etmeye başladı. Kdz. Ereğli halkının oy verme işlemine sabahın erken saatlerinden itibaren yoğun katılım sağladığı gözlendi.

Buna göre; kimlik tespiti yapılan seçmenlere Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği için ayrı ayrı olmak üzere 2 pusula veriliyor. Kapalı kabinde ‘Evet’ ya da ‘Tercih’ yazılı mühürle oyunu kullanan seçmen, her iki pusulayı aynı zarfa yerleştirip şeffaf sandığa attıktan sonra seçmen listesindeki isminin karşısına imzasını atıyor.

Öte yandan, oy verme gününe özel Yüksek Seçim Kurulu yasakları uygulanırken, emniyet güçleri tarafından gerekli güvenlik önlemleri alınıyor.

Saat 17.00’ye kadar sürecek oy verme işleminin ardından oy sayımına ve sonuçların tutanaklara işlenmesine geçilecek. Sayımın ardından sandık sonucu ve ıslak imzalı tutanak sandık görevlileri ve müşahitlerle paylaşılacak.

Seçim sonuçları ise saat 21.00’den sonra kamuoyu ile paylaşılmaya başlanacak.

oy4

oy3

oy2

Editör: Haber Merkezi