Kdz. Ereğli’de ADEM-1 /ADEM-2 ve SODAM projeleri kapsamındaki çeşitli kursları tamamlayan kursiyerler için sertifika töreni düzenlendi. 

Kdz. Ereğli Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Sosyal Hizmet Merkez Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü ile Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünün ortaklaşa yürüttüğü Aile Destek Merkezi-1 (ADEM-1) / Aile Destek Merkezi-2 (ADEM-2) ve Sosyal Dayanışma Merkezi (SODAM) projeleri kapsamındaki çeşitli kursları tamamlayan kursiyerler için sertifika töreni düzenlendi. 

Bugün Hüseyin Tatoğlu Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene; Kdz. Ereğli Kaymakamı Mehmet Yapıcı’nın eşi Türkan Yapıcı, İYİ Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Yasemin Erdoğan, Büyük Birlik Partisi Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Yusuf Karaoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Harun Akgül, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Abdullah Hasçelik, Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Deniz Peker, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Dr. Metin Bozkurt ve bazı daire müdürleri ile çok sayıda kursiyer katıldı.

BOZKURT: “DEVLETİMİZİN DESTEKLEYİCİ ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR”

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende açılış konuşmasını yapan Kdz. Ereğli Halk Eğitim Merkezi Müdürü Dr. Metin Bozkurt, içinde bulunulan 21’inci yüzyılın bilginin hızlı değişim gösterdiği ve çoğalıp yayıldığı bir yüzyıl olduğuna dikkat çekerek, “teknik ve bilimsel gelişmelerdeki bu hızlı değişim ve birikim dünyadaki sınırları ortadan kaldırdığı gibi bazı değerlerinde yeniden gündeme gelmesini sağlamıştır. Bu değerlerin başında gelen aile bu değişimden oldukça fazla etkilenmiştir. Bu durum devletimizin aile kurumunun temellerini sağlamlaştırmaya yönelik yeni önlemler almasını sağlamıştır. Bugün devletimizin tüm kurumları, aileyi korumaya, aile eğitimine ve aile birliğine yönelik destekleyici çalışmaları sürdürmektedir. Kdz. Ereğli Sosyal Yardımlaşma Vakfı bünyesindeki ADEM ve SODAM projeleri bu çalışmalara örnek teşkil etmektedir. Devletimizin aile kurumunu güçlendirmeye, aile eğitimine ilişkin en önemli çalışmaları arasında çocuklarımızın ve kadınlarımızın sınırsız bir şekilde eğitim hizmetinden yararlanması da gelmektedir. Bilgiden beceriye dediğimiz, bilginin hayatla bütünleştiği, hayata yansıdığı, kısaca mesleki eğitimin hayatımıza yön verdiği bir dönemden geçiyoruz. İnsanımızın mesleki eğitimle buluşmasında Halk Eğitim Merkezilerimizin önemli bir yeri vardır. Halk Eğitim Merkezimiz her durumda ve şartta milli şuurla hareket ederek, en zor zamanlarda bile halkımızın yanında yer almış ve almaya da devam edecektir.” dedi. 

Halk Eğitim Merkezi’nde mesleki kurslara ağırlık verdiklerini aktaran Bozkurt, “ADEM ve SODAM projeleri kapsamında açılan bu kurslarımızda da kursiyerlerimiz mesleki kurslara yönlendirilmiştir. Aşçı yardımcılığından fön çekimine, gazaltı kaynakçılığından teknik resime, keten dokumadan çeyiz ürünleri hazırlamaya ve ahşap yakmaya bir çok kursumuzda başarılı olarak belge alan kursiyerlerimizi kutluyor, başarılarının devamın diliyorum.” ifadelerine yer verdi. 

1876-1877 OSMANLI –SIRP SAVAŞI VE KARADENİZ EREĞLİ REDİF TABURU 1876-1877 OSMANLI –SIRP SAVAŞI VE KARADENİZ EREĞLİ REDİF TABURU

PEKER, EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR ETTİ

Kdz. Ereğli Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Deniz Peker de konuşmasında kurum olarak ailelerine aktif ya da pasif ekonomik katkı sağlamak isteyen tüm kadınların yanında olmaya devam edeceklerini belirtti ve “Biz büyük bir aileyiz. Ailemizin her ferdinin daha güçlü olması için çalışacağız. 2017 yılında faaliyete başlayan Aile Destek Merkezinin özverili ekibiyle faaliyetlerini geliştiren, hizmet birim sayısını bu yıl itibariyle üçe çıkartan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürümüz Abdullah Hasçelik ve ekibine teşekkür ediyorum. Girişte de görüldüğü üzere Aile Destek Merkezi kursiyerlerinin oluşturduğu ürünlerin ailelerine kattığı kazançların ötesinde bizleri mutlu eden ve gelişmeye devam eden bu kurslarda bir araya gelen kadınlardan oluşturulan, kadınlara umut veren ve kendilerini keşfetmelerine destek sağlayan Elpek Dokuyan Eller Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Nigar Duman ve tüm yönetimine ve tüm paydaş kuruluşlarımıza da teşekkürlerimiz sunarım.” diye konuştu.

HASÇELİK: “PROJELERİMİZ ÖRNEK TEŞKİL EDİYOR"

Kürsüye son gelen Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Abdullah Hasçelik, Aile Destek Merkezi projesini 2017 yılında başlattıklarını hatırlatarak, “Vakfımızca finanse edilen projemiz başarı ile devam etmektedir. ADEM merkezimizin amacı kadınlarımızın özgüvenlerini ve mesleki becerilerini geliştirerek uygulama alanına kazandırılması, aile içi ilişkilerin güçlendirilmesi, sağlıklı bir toplumsal yapının oluşmasını sağlamaktır. Projemiz Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın beğenisini kazanmış, başarılı çalışmalarından ötürü büyüyerek Aile Destek Merkezi-1, Aile Destek Merkezi-2 ve Sosyal Dayanışma Merkezi olarak üç kurumumuzun sorumluluğu vakfımızca yürütülmektedir.” dedi. 

Kdz. Ereğli’de yürüttükleri projelerin ülkenin pek çok yerinde örnek teşkil ettiğini ifade eden Hasçelik, “kurslarımız sayesinde kursiyerlerimize istihdam kapıları da açılmaktadır. 2023 yılında ADEM-1, ADEM-2 ve SODAM merkezlerimizde tamamlanan birinci ve ikinci dönem kurslarımız aşçı yardımcılığı kursu, keten dokuma kursu, ahşap yakma kursu, çeyiz ürünleri hazırlama kursu, erkek sweatshirt dikimi kursu, gözaltı kaynakçılık kursu, gemi kaynakçılığı kursu, teknik resim kursu, bilgisayar destekli 2 boyutlu çizim kursu ve kreş ve oyun odası kursu olmak üzere toplam 189 kursiyer bu kursları başarı ile tamamlamıştır.  Kursiyerlerimiz sertifikalarını alacaklardır.” ifadelerine yer verdi. 

Hasçelik, 2017 yılından bu yana toplam 76 ayrı konulardaki kurslarla toplam bin 636 kursiyere ulaştıklarını da sözlerini ekledi. 

Konuşmaların ardından kursları başarı ile tamamlayan kursiyerlere sertifikaları verildi.

Törenin sonunda Tatoğlu Kültür Merkezi’nin fuaye alanında kursiyerlerin çeşitli kurslarda hazırladıkları el emekleri ürünlerinden oluşturulan sergi gezildi.

sertifika töreni3

sertifika töreni2

sertifika töreni4

sertifika töreni5

sertifika töreni6

HABER: TALHA YAZICIOĞLU