İç ve yüksek kesimlerde etkili olan kar, hafta sonu sıcaklıkların azalmasıyla kıyılarda da yer yer karla karışık yağmur ve kar şeklinde etkili olacak. Soğukların en az 2 hafta etkili olacağı tahmin ediliyor.

Ocak ayının son haftasına kadar yurt genelinde etkili olan kurak ve ılık havalar yerini soğuk ve yağışlı sistemlere bıraktı. Uzmanlar soğukların Şubat ortalarına kadar sürmesini beklerken, bu süreçte yurt genelinde yağmur, karla karışık yağmur ve kar yağışları da etkili olacak.

Kıyılarda yağmur şeklinde etkili olan yağışların, hafta sonu sıcaklık azalışının devam etmesi ile karla karışık yağmur, gece ve sabah saatlerinde kara çevirmesi bekleniyor. Kar, özellikle Batı Karadeniz’de, 5-6 Şubat (Pazar- Pazartesi) etkili olacak. İç ve 300-400 metrenin üzerindeki yerlerde de kar yağışları aralıklarla devam ediyor. Pazar günü kar sınırı deniz seviyesine kadar iniyor. Kıyılarda pek tutarlı olmayacak yağışların, birçok köyü beyaza bürümesi bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) verilerine göre, 5 Şubat Pazar, Zonguldak ve ilçelerinde tahmin edilen sıcaklıklar ve yağış durumu şu şekilde;

Zonguldak: Karla karışık yağmur ve karlı. En düşük sıcaklık 1, en yüksek sıcaklık 2 derece.

Ereğli: Karla karışık yağmur ve karlı. En düşük sıcaklık 0, en yüksek sıcaklık 5 derece.

Alaplı: Karlı. En düşük sıcaklık -2, en yüksek sıcaklık 2 derece.

Çaycuma: Karlı. En düşük sıcaklık -1, en yüksek sıcaklık 2 derece.

Devrek: Karlı. En düşük sıcaklık -2, en yüksek sıcaklık 3 derece.

Gökçebey: Karlı. Em düşük sıcaklık -1, en yüksek sıcaklık 3 derece.

Kozlu: Karla karışık yağmur ve karlı. En düşük sıcaklık 1, en yüksek sıcaklık 2 derece.

Kilimli: Karlı. En düşük sıcaklık 0, en yüksek sıcaklık 2 derece.

Kar ve karla karışık şeklindeki yağışların 6 Şubat Pazartesi, Düzce, Zonguldak, Bartın hattında aralıklarla devam etmesi bekleniyor. Kıyılarda gündüz saatlerinde erimenin yoğun olacağı kaydedildi. İç ve yüksek kesimlerde buzlanma bekleniyor.

Bu arada, 31 Ocak Salı akşam saatlerinde, Alaplı ve Ereğli ilçelerinde kısa süreli dolu etkili oldu. Dakikalar içerisinde çatılar, araçların üzeri ve çimler ağardı. Yağışın durmasıyla hızlıca erdi.

Editör: Haber Merkezi