Karadeniz Ereğli Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Murat Toprak, 14 Nisan akşamı itibariyle sona eren balık sezonunun yakıt maliyetinin yüksek olması nedeniyle çok verimli geçmediğini söyledi.

Endüstriyel avcılık yapan balıkçı gemileri (gırgır ve trol) için av yasağı, Akdeniz hariç tüm denizlerde bugün başladı. Karadeniz Ereğli Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Murat Toprak, sona eren balık sezonunu değerlendirdi. Toprak, yakıt probleminin balıkçıların belini büktüğünü ama buna rağmen balıkçıkların yeterince balık tuttuğunu söyledi.

sezon

“YAKIT PROBLEMİ, BALIKÇILARIN BELİNİ BÜKTÜ”

Yazıcıoğlu, seçmenlere böyle teşekkür etti Yazıcıoğlu, seçmenlere böyle teşekkür etti

Toprak, yeni sezonda hamsi için kota çalışmalarının olduğunu ifade ederek şunları kaydetti:
“Sezon genel olarak iyi geçti, palamut bu sene çok oldu. Gırgır teknelerimiz, voli teknelerimizin yeterince balık tuttuğunu düşünüyorum. Yakıt problemimiz var. Yakıt problemi bütün balıkçılarımızın belini büküyor. Kazancı komple alıyor, götürüyor. Orta seviyede bir sezon geçirdik.

sezon2

EREĞLi’DEN ÇIKAN BALIK DIŞARIYA GÖNDERİLİYOR MU?
İhtiyaç halinde Türkiye’nin her iline balık gönderiyoruz. Burada balık çıkıyor, Ereğli’nin balığı dışarı gidiyor, burada balık yenmiyor gibi söylentiler gerçek değil. Biz de gidiyoruz Karadenizin her tarafında avcılık yapıyoruz. Türk bayrağı olduğu sürece bütün limanlar bizim.

HAMSİNİN OLMAMA NEDENİ…
Hamsi bu sene oldu ama çok ufak oldu, tutulmadı. O yüzden vatandaşlar da tezgahta hamsiyi göremedi. Palamut balığının yiyeceği hamsi. Mevsimsel değişiklikler çok oldu. Yazken yazlığını, kışken kışlığını yapmıyor. Deniz sıcaklıkları bunlar hep bir etken.

sezon3

HAMSİ İÇİN KOTA ÇALIŞMASI
Arkadaşlar hamside kota şeklinde bir çalışma düşünüyorlar. Kota olursa daha iyi olacağını düşünüyorum. Kota ile ilgili bir çalışma var. Seneye inşallah iyi bir sezon olmasını temenni ediyoruz.” dedi.

Öte yandan, endüstriyel avcılık yapan gırgır ve voli tekneleri için yasak başlarken; ilçedeki vatandaşlar sahil bandındaki Bozhane limanına gelerek yanlarında getirdikleri oltalar ile balık tuttular.

Babasıyla vakit geçirmek için limana gelen 13 yaşındaki Alperen Bulut ise balık tutmanın kendisini rahatlattığını söyledi. Bulut; “Eğlenmek ve babamla vakit geçirmek için balık tutmaya geliyorum. İlk tutuşum, geçen hafta geldiğimizde hiç balık tutamamıştım. Bugün ilk atışımda balık tuttum.” dedi.

Yeni av sezonu ise 1 Eylül'de açılacak.