Kdz. Ereğli Belediyesi tarafından 2 Temmuz 2021 ‘de Oyuncak Evi olarak hizmete açılan Oyuncak Evi, 05 Ocak 2023 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Müzeler statüsüne girerek Türkiye’nin 9’uncu Oyuncak Müzesi oldu. Müze, kent protokolünün katılımı ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda açıldı.

Kdz. Ereğli Belediyesi tarafından 2 Temmuz 2021 ‘de Oyuncak Evi olarak hizmete açılan Oyuncak Evi, artık Türkiye’nin 9’uncu müzesi olarak hizmet verecek. 
9’UNCU OYUNCAK MÜZESİ 
Oyuncak Evi, 05 Ocak 2023 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Müzeler statüsüne girerek Türkiye’nin 9’uncu Oyuncak Müzesi oldu. 
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlenen törenle yapılan açılışa Kdz. Ereğli Kaymakamı Mehmet Yapıcı, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Niyazi Uğur, Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, eşi Kadın Gücü Kooperatifi Başkanı Neriman Posbıyık, kent protokolü, Kdz. Ereğli Oyuncak Evi Oyuncak Evi Projesi'nin koordinatörlüğünü yapan eski Başkan Danışmanları Nergis Bozkurt ve Nart Bozkurt ile vatandaşlar katıldı.
Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Oyuncak Müzesi’nin açılışında yaptığı konuşmada, Oyuncak Evi’nin 2 yılda 30 bine yakın ziyaretçi ağırladığını belirterek şunları söyledi: 
"2 yılda 30 bine yakın ziyaretçiyi ağırlayan Oyuncak Evi, sadece Ereğli değil kentimize farklı şehirlerden gelen ziyaretçilerden de yoğun ilgi görmeye devam ediyor. Bu süreçte, Ankara Üniversitesi Oyuncak Müzesi ile yaptığımız protokol kapsamında, kendi özel koleksiyonlarının bir bölümünü Oyuncak Evinde sergilendi. 
TOPLAM 600 OYUNCAK YER ALIYOR
En son eklenen oyuncaklarla birlikte şu an envanterimizde toplam 600 oyuncağımız yer alıyor ve sizlerden gelen oyuncak bağışları ile bu sayı her geçen gün artıyor. Aynı zamanda bugüne kadar mesleklerinde tecrübeli eğitmenlerle birlikte 115 farklı dalda atölye gerçekleştirildi. Hatta bu atölyelerin bir kısmını köy okullarında gerçekleştirdik. Terzi Köyüne, Bayat Köyü’ne ve Yunuslu Köyü’ne gittik. Onlara çalışmalarımızı anlattık ve birlikte birçok etkinlik gerçekleştirdik.
DEPREM BÖLGESİNE OYUNCAK GÖNDERDİK
Hepimizi derinden üzen ve 11 ili etkileyen deprem sonrası, yardım çalışmaları sırasında, Ereğli’de yaşayan çocuklarımızın bağışladığı oyuncakları Oyuncak Evinde topladık ve deprem bölgesine gönderildi. Bütün bu çalışmalarımız devam ederken, Oyuncak Evi’nin özel müze olması için gerekli çalışmaların başlatılması talimat verdim.
KENTİMİZE HAYIRLI OLSUN
Cumhuriyetimizin 100. yılında, bugün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlarken bu güzel haberi sizlerle paylaşmak istiyorum. Yaptığımız başvuru sonucunda Kdz. Ereğli Oyuncak Evi, 05 Ocak 2023 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Müzeler statüsüne girmeye hak kazanarak Türkiye’nin 9’uncu Oyuncak Müzesi olmuştur. Hepimize hayırlı olsun.
NERGİS VE NART BOZKURT’A TEŞEKKÜR EDİYORUM
Oyuncak Evi’nin Müze olma sürecinde katkı sağlayan herkese şükranlarımı sunuyorum. Projeyi başlatan ve bugüne gelmesinde önemli katkılar sağlayan Nergis ve Nart Bozkurt’a teşekkür ediyorum.  Türkiye’nin 9’uncu Oyuncak Müzesi 'Hayalleriniz Yanınızda Olsun' sloganı ve yaşayan müze konsepti ile çalışmalarına devam edecek.
Kdz. Ereğli Oyuncak Evi Projesi'nin koordinatörlüğünü yapan eski Başkan Danışmanı Nergis Bozkurt da yaptığı konuşmada, Oyuncak Evi’nin serüveni hakkında bilgi vererek Oyuncak Müzesi’ne giden süreçte katkı sağlayan Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık başta olmak üzere herkese teşekkür etti.

müze2

müze3

Editör: Haber Merkezi