Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) tarafından sarı ve turuncu kodlu uyarı yayınlandı.

29 Mart Çarşamba günü hızlı şekilde azalmaya devam edecek sıcaklıklarla yağışlar, iç ve yüksek kesimlerde kar, kıyı kesimlerde de karla karışık yağmur şeklinde olacak. Tahminlere göre, yer yer 10 -20 santim ve yer yer üzerinde birikim bekleniyor. Kıyılarda tutarlı kar beklenmiyor. 

İlkbaharın ortasında kar sürprizi İlkbaharın ortasında kar sürprizi

Kıyı kesimlerde hafif, iç ve yüksek kesimlerde de orta kuvvette buzlanma bekleniyor. Zirai buzlanma uyarısı hafta sonunu kadar geçerli.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün detay tahmini şu şekilde;

"Karadeniz Bölgesi'nde beklenen yağışların bu gece saatlerinden itibaren kıyı kesimlerde kuvvetli yağmur ve karla karışık yağmur, iç kesimlerde kuvvetli kar yağışı (10-20 cm.) şeklinde görüleceği tahmin ediliyor.

Kar yağışlarının Orta ve Doğu Karadeniz'in iç ve yüksek kesimleri (Trabzon'un, Giresun'un ve Ordu'nun iç kesimleri ile Gümüşhane, Bayburt ve Tokat çevreleri) ile Bolu'nun yüksek kesimlerinde yer yer yoğun kar yağışı (20 cm. ve üzeri) şeklinde olması bekleniyor. Ulaşımda aksamalar, kuvvetli rüzgar ve fırtına, buzlanma ve don olayı, görüş mesafesinde azalma, kıyı kesimlerde su baskını gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır. Kuvvetli yağışların Perşembe sabah saatlerinden itibaren etkisini kaybetmesi ancak soğuk havanın Cuma gününe kadar etkili olması bekleniyor."

Soğuk ve yağışlar deprem bölgesi genelinde de etkili olacak. Afet bölgesinde kuvvetli yağışlarla lodos fırtınası bekleniyor. Yüksek kesimlerde karla karışık yağmur ve kar beklentisi bulunuyor.

Yağışların, 1 Nisan Cumartesi etkisini kaybetmesi, sıcaklıkların hızlı şekilde artışa geçmesi beklense de 2-4 Nisan'da yeni yağışlar bekleniyor.