Deprem bakımından Türkiye'nin en güvenilir şehirleri araştırması yaptığını belirten Jeoloji Mühendisi Fahri Çelik, araştırmaları neticesinde en güvenli illerden birinci sırada Gümüşhane, ikincisi sırada Trabzon, üçüncü sırada Rize ve daha sonra Zonguldak ile birlikte tüm Karadeniz boyunca illerin güvenli olduğunu değerlendirdi.

Berat Kandilimiz mübarek olsun Berat Kandilimiz mübarek olsun

İstanbul'un altıncı sırada olduğunu ifade eden Çelik; "Karadeniz sınırı boyunca bu şekilde devam etmektedir. İstanbul'u, dağları ve tepeleri olduğu için güvenli buluyorum. Bodrum, Antalya illerimiz de sağlamdır. Buralarda fay hattı olsa dahi bu saydığım bölgelerde dağlar olduğu için saydığım illerde deprem olduğu zaman kısa sürer. 6 Şubat Kahramanmaraş depremi, düz alana vurduğu için çok uzun sürdü" dedi.

Deprem olma ihtimali en yüksek olan ilin Hakkari olduğunu öne süren Çelik, "Hakkari ilimizde deprem olma riski yüksek. Fakat deprem olsa bile oradaki vatandaşlar korkmasın. Çünkü Hakkari'nin çevresi dağ olduğu için ve zemini yüksek olduğu için büyük bir yıkım söz konusu olmaz. Bir başka deprem beklediğim yer Suriye, Şam bölgesinde olma ihtimalini yüksek buluyorum. Suriye sınırında oluşacak bir deprem, eğer ters teperse yani güneye değil de kuzeye doğru ilerleme olursa Güneydoğu Anadolu Bölgemizde zarar olabilir" ifadelerinde bulundu.

fahri çelik

Editör: Haber Merkezi