Zonguldak’ın Alaplı İlçesinde serbest piyasada fındık fiyatları uzun zamandan bu yana 60 TL'ye sabitlenirken, üreticiler 2023 yılında bu fiyatların 90 liranın üzerine çıkmasını bekliyor.

Fındık üreticilerin beklentisini açıklayan Alaplı Ziraat Odası Başkanı Şeref Türkoğlu; "Fiyat beklentimiz, her zamanki gibi 3,5 doların karşılığı olan Türk lirası. Bugünkü kura göre beklentimiz 96 lira civarı" dedi.

Geçen yıl hasat başladıktan sonra fındık alım fiyatı sezon sonrası serbest piyasada 60 TL'ye kadar yükseldi. Üreticiler ise maliyetin 45 TL'ye kadar çıktığını belirterek, açıklamanın bu yıl erkene çekilmesinden memnun olacaklarını ve iyi bir fiyat açıklanacağına inandıklarını dile getirdi. Fındık üreticileri, yaklaşık 2 hafta sonra yeni sezon mahsullerini hasat etmeye ve sonrasında da pazara çıkarmaya başlayacaklar.

Konuyla ilgili konuşan Alaplı Ziraat Oda Başkanı Şeref Türkoğlu; "Fındıkta bir maliyeti var. Rekolte sebebi ile 45 TL gibi bir maliyet tahmin ediliyor. Bu maliyetin karşısında bir fiyatın oluşması bekleniyor. Biz afaki bir fiyat istemiyoruz. Bu sene fiyat beklentimiz ise 3,5 doların karşılığı olan Türk lirası. Bugünkü kura göre beklentimiz 96 lira bir fiyatın oluşması kamuoyunu rahatlatacaktır. Türkiye fındığının yüzde 80’i ihraç edilerek satışı dolar üzerinden yapılıyor. Beklentimiz 3,5 doların üzerindedir. Bu çerçevede en azından 90 ile 100 lira bandında olması. Üreticimiz açısından bu fiyatın altında fiyatın açıklanması halinde, üreticimizin ciddi anlamda mağdur olacağını düşünüyorum" dedi.

Alaplı’da 22 Temmuz Cumartesi günü serbest piyasada 50 randıman levant kalite kabuklu fındık 60 TL’den işlem görüyor.

Editör: Haber Merkezi