Hayvanlara çip uygulamasında sürenin dolmasıyla birlikte Ocak ayında çip taktırmayanlara ilk cezalar uygulanırken, Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde ise şuna kadar kimseye ceza yazılmadığı öğrenildi.
31 Aralık 2022'de 'Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik' kapsamında evcil hayvanlarına çip taktırmayanlara cezalar uygulanmaya başlandı.
Edinilen bilgilere göre; şuana kadar Ereğli'de bu nedenle kimseye ceza yazılmazken, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne getirilen 3 bin 500'e yakın hayvana cip takıldı. 4 bine yakın vatandaşın ise 31 Aralık 2022 tarihine kadar hayvanlarına çip taktırmak için İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne başvurdukları öğrenildi. Yeterli çip bulunmadığı için bu 4 bin hayvana çip takılmadığı, tedarik edildiğinde takılacağı ve bu süre zarfında hayvan sahiplerine ceza yazılmayacağı belirtildi.
Bilindiği üzere evcil hayvanlarına mikroçip taktırmayan hayvan sahipleri, 1 Ocak 2023 itibarıyla hayvan başına 3 bin 469 TL ceza ödüyor.
Öte yandan, tarımsal hayvan kategorisine girmeyen köpeklerle ilgili yaşanan sorunların köylerde İl Özel İdaresi; il, ilçe ve beldeler merkezlerinde ise belediyeler tarafından çözüme kavuşturması gerektiği öğrenildi.

Editör: Haber Merkezi