Yazıcıoğlu, protokol ziyaretlerinde Yazıcıoğlu, protokol ziyaretlerinde

AK Parti Zonguldak Milletvekili Muammer Avcı, kamuda istihdam edilen şehit madenci yakını sayısının 591'e ulaştığını açıkladı.

Avcı; yapılan düzenlemenin ardından Zonguldak, Bartın ve Karabük'ten yapılan başvurular neticesinde 21 Eylül 2023 tarihi itibariyle 496 şehit madenci yakınının kamuda işbaşı yaptığını hatırlatarak, 95 kişinin de başvuru sürecinin devam ettiğini ifade etti.

Avcı, açıklamasında şunları kaydetti:

"Aziz ve Asil hemşehrilerim;

Bilindiği üzere; hükümetimiz tarafından getirilen yasal düzenleme ile birlikte; tarih sınırlaması olmaksızın kömür madenlerinin yer altı işlerinde meydana gelen kazalarda yaşamlarını yitirenlerin hak sahibi ailelerinden bir yakınına, kamu kurum ve kuruluşlarda sürekli işçi kadrolarında istihdam hakkı tanındı. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla, şehit madencilerin yakınlarına iş kapıları ardına kadar açıldı. Hükümetimiz her konuda olduğu gibi şehitlerimizin yakınlarını yalnız bırakmamıştır, asla da bırakmayacaktır.

Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda, hayatını kaybeden kişinin yakınlarından biri kamuda sürekli işçi olarak iş başı yapmasına ilişkin süreci yürütmeye devam ediyoruz. Düzenlemeye göre; istihdam hakkından sırasıyla vefat eden madencinin eş ve çocuklarından birisi, eşi ve çocuğu yoksa kardeşlerinden biri yararlanıyor.

Düzenlemenin Resmi Gazete'de yayınlanması ile birlikte; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları, Bakanlığımız yakın takipleri ile istihdamlar devam ediyor. Zonguldak, Bartın ve Karabük’te yapılan başvurular neticesinde; 21 Eylül 2023 tarihi itibari ile 496 şehit madenci yakını kamuda iş başı yaptı. Başvuru süreci devam eden 95 kardeşimizde kısa sürede inşallah iş başı yapacaklar. Böylece kamuda sürekli işçi olarak iş başı yapan madenci şehidi yakını 591’e ulaşmış olacak.

Bu vesileyle, tüm şehit madencilerimizi tekraren minnetle yâd ediyorum, ailelerine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Aziz hatıraları daima bizlerle yaşayacak.

Mekânları cennet olsun."

Editör: Haber Merkezi