Çay Sanayicisi İş Adamları Derneği (ÇAYSİAD) Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Yılmaz Kar, raflardaki çayın fiyatının 2023 üretim fiyatının çok altında olduğunu, ÇAYKUR'un maliyetinin 100 TL'ye yaklaşabileceğini, bu nedenle çayda yüzde 100'e yakın bir artış beklediğini söyledi.

Özel bir televizyon kanalında konuşan ÇAYSİAD yöneticisi Mustafa Yılmaz Kar; çay üretiminde gübre ve işçilik başta olmak üzere maliyetlerin ciddi oranda arttığına dikkat çekerek; çay fiyatlarında yüzde 100’e yakın bir artış beklediğini söyledi.

Kar; "Fiyatlarda 14 misli artış oldu ama alım gücü yüzde 15 geriledi. 2008’de yaş çay alım fiyatı kilogram başına 83 kuruştu ve o zaman 67 sente tekabül ediyordu. Bugün yaş çay alım fiyatı 11.30 TL oldu ama 57 sente tekabül ediyor. Yani fiyatlarda 14 misli artış oldu ama alım gücünde yüzde 15 bir gerileme oldu. Maliyetlerin artışı, mühtahsilin alım gücünü olumsuz yönde etkiliyor. ÇAYKUR'un maliyeti 90 TL'nin üzerinde olur, 100 TL'ye yaklaşır. Dolayısıyla yüzde 100'e yakın bir artış bekliyorum. Bu durumun raflara yansır." dedi.

Editör: Haber Merkezi