Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, tarihinin en büyük felaketinde büyük zarar gören Türkiye’nin en güzel sahillerinden olan Ereğli sahilinde yapılan çalışmaları ve karaya oturan Pallada gemisinin kaldırma çalışmalarını yerinde denetledi.

2 metre boyundaki yılan, paniğe neden oldu! 2 metre boyundaki yılan, paniğe neden oldu!

Beraberinde başkan yardımcıları, daire müdürleri ve ilgili teknik ekiple incelemelerde bulunan Başkan Posbıyık, Amfi Tiyatro karşısında karaya oturan gemiyi parçalayarak kaldırma çalışması yapan yetkililerden bilgi aldı.

Kdz. Ereğli sahilinin yaz ayındaki festivallere ve diğer etkinliklere hazır hale geleceğini belirten Başkan Posbıyık, şunları söyledi:

“Afette Amfi Tiyatro’nun önünde karaya oturan bu büyük gemiyi kaldırmak için Aliağa’dan uzman ekipler geldi, onlar parçalıyorlar. Parçalama esnasında amfi tiyatroda gölgelikleri dahi her şeyini kaldırdık, mecburen bir alan lazım onlara, alanımıza kullanıyorlar. Burada başarılı bir operasyon devam ediyor, anında temizlik işlemlerine başlandı, büyük bir bölüm kaldırıldı. Yüzeysel olarak baktığımızda sanki bu parçalar azmış gibi gözüküyor ama esas denizin altında büyük parçalar var. 400 ton denizin altında malzeme var. Bunlar parça parça çıkarılıp tırlarla buradan sevk ediliyor. Belediye olarak bizimde zararımız çok büyük ama üstesinden geleceğiz. Bütün gayretimizle bu sahili önümüzdeki yaza, festivallere ve etkinliklere hazırlayacağız. Zararın bütçesi büyük, devletten sadece 7 milyon lira geldi. Bunun haricinde harcamaları tamamen biz hallediyoruz. Allah razı olsun İstanbul Büyükşehir Belediyesi bizi hiç bırakmıyor. İlk günden itibaren ekipler burada. Şu anda bir proje çalışması yapıyorlar, bizim ekiplerimizde devamlı İstanbul’da, birlikte çalışıyorlar. Bu proje çalışması öyle tahmin ediyoruz şubatın ilk haftalarında net hale gelecek ve ondan sonra süratle döşeme işlerine, üst yapı işlerine başlayacağız. Buradan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne, değerli başkanımız Ekrem İmamoğlu’na Ereğli halkı adına yaptığı bu gayretler, yardımlar, destekler ve bizi hiç yalnız bırakmadığı için şükranlarımızı özellikle sunuyorum. Çalışmalarımız son hızıyla devam ediyor. İnşallah Ereğli halkı yaz ayında burada rahatça dolaşacak, yine festivallerini, eğlencelerini bu sahilde rahatça yapabilecek. Bundan herkes emin olabilir, oya gibi işleyeceğiz bu sahili tekrar. Eskiden ekiplerimizle birlikte nasıl yaptıysak, Türkiye’nin en güzel sahili haline getirdiysek, önümüzdeki yazda halkımız burayı değişik bir sahil gördüğünde herkes şaşkına döneceğinden eminim ve büyük bir beğeniyle sahilin tadını çıkaracaklarından eminim.”

sahil3-1

sahil2-1

sahil4

Editör: Haber Merkezi