Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) fındık satma kararının, serbest piyasa fiyatlarını sağlamlaştırdığı ileri sürüldü.

Halk otobüsü ücretlerine zam! Halk otobüsü ücretlerine zam!

TMO Genel Müdürlüğü, resmi internet sitesi üzerinden yaptığı duyuruda stoklarında bulunan kabuklu fındıkların yaklaşık 27 bin tonluk kısmının, yüzde 50 sağlam iç fındık esasına göre KDV hariç olmak üzere 2023 mahsulünün kilogramı 130 lira, 2022 mahsulünün kilogramı ise 124 lira olarak satışa çıkardı.

TMO’nun satış kararını değerlendiren Fındık Sanayicisi Mustafa Demirci, TMO’nun serbest piyasa fiyatlarını sağlamlaştırdığını ileri sürerek, gelecek sezon için de bu fiyatların belirleyici olacağını söyledi.

Fındık Sanayicisi Demirci, yaptığı açıklamada; “TMO'nun zamanında ve serbest piyasa koşullarına göre fındık satma kararı aldığını görüyoruz. Artık üreticinin elinde fındık kalmamıştı ve fiyatların da daha düşmeyeceği deklare edilmiş oldu. TMO’nun açıkladığı satış fiyatı şuanda 4 dolar civarındadır. Serbest piyasada da fiyatlar bu seviyelerdeydi. Dolaysıyla TMO serbest piyasa fiyatlarını sağlamlaştırmış oldu. Ancak burada asıl görmemiz gereken TMO’nun 4 dolardan piyasaya arz ettiği bu fiyatta talep olacak mı? Talep olur bu fiyatlar karşılık bulursa, önümüzdeki 2024 sezonunun fiyatları için de belirleyici olacaktır. Bunu bekleyip göreceğiz. Ancak şunu belirtmekte fayda var ki TMO’nun bugüne kadar elindeki fındığı tutması ve açıkladığı satış fiyatı üretici açısından yerinde olmuştur” dedi.

Editör: Haber Merkezi